W pierwszej edycji Konkursu Jury wyłoniło 5 Laureatów Nagrody Głównej oraz 1 Laureata Nagrody Specjalnej Krakowa – Miasta Literatury UNESCO. Przypominamy Laureatów oraz tytuły i autorów zgłoszonych przez nich do konkursu książek, wraz z krótką oceną każdej z nich przez Jury:
Laureaci Nagrody Głównej:
Fundacja Zeszytów Literackich – za projekt książki Michała Szymańskiego pt. „Przebicia”
Michał Szymański odświeża konwencję, która – tak mogłoby się wydawać – odchodzi do lamusa. Odświeża skutecznie i intrygująco. W jego tekstach pojawia się namysł nad dziełami kanonicznymi, a refleksji nad współczesnością towarzyszy świadomość tradycji. Dobrze napisane, erudycyjne, warte uwagi. Przykład takiego pisania o literaturze, w którym to właśnie literatura jest na pierwszym miejscu.
Grupa Wydawnicza Relacja – za projekt książki Sabiny Jakubowskiej pt. „Dom na Wschodniej”
Ta książka ma wszystko, co powinna mieć powieść dla młodzieży. Jest tu przyjaźń, pierwsza miłość, tajemnica, sporo trudnych tematów i wartka, wciągająca akcja. Ta książka ma także to, co powinna mieć po prostu dobra powieść: precyzyjną kompozycję, która zgrabnie splata wszystkie wątki i ujmującą plejadę niebanalnych bohaterów. To rzadki przykład porządnej „chłopackiej” prozy.
Mamiko – za projekt książki Patrycji Grochot-Sojki pt. „Baj-o-dużenie”
Za sprawą Patrycji Prochot-Sojki Głuchołazy, które przed wojną nazywały się Ziegenhals, dołączyły do długiej listy miast magicznych. Ponadto debiutantka podjęła ambitną próbę odnowienia prozy baśniowej. Z niezłym, zasługującym na naszą uwagę rezultatem.
Wilk & Król Oficyna Wydawnicza Go Culture – Za projekt książki Anny Król pt. „Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie”
Anna Król udowadnia, że z klasykami można i trzeba rozmawiać – dzięki tekstom, rzeczom, miejscom i ludziom. Pisze więc piękne eseje o pamięci i (nie)zapominaniu. Dużo w nich wrażliwości, talentu i wiary w to, że spotkania „poza czasem” są możliwe. Anna Król jako przewodniczka po świecie Iwaszkiewicza sprawdza się znakomicie.
Wydawnictwo Afera – za projekt książki Rafała Niemczyka pt. „Mama umiera w sobotę”
Siedem nad wyraz zgrabnych, skonstruowanych z wyczuciem opowiadań – tak można by najkrócej opisać debiutancki tom prozy Rafała Niemczyka. Od razu widać, że autor uczył się literackiego fachu od najlepszych. Warto zapamiętać to nazwisko.
Laureat nagrody specjalnej Krakowa – Miasta Literatury UNESCO, ufundowanej przez Krakowskie Biuro Festiwalowe:
Wydawnictwo LOKATOR – za projekt książki Tomasza Wiśniewskiego pt. „O pochodzeniu łajdaków”
Niezwykła wyobraźnia literacka Wiśniewskiego oddaje hołd Calvino, Borgesowi czy twórcom z grupy OuLiPo. Pozornie zwykła i oswojona rzeczywistość ma swoją absurdalną, groteskową, czasem przerażającą podszewkę. Jego proza to odświeżający powiew niekonwencjonalności.
Każdy Laureat Konkursu otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 10.000,- zł (dziesięć tysięcy złotych) brutto na pokrycie kosztów wydawniczych pierwszego wydania zgłoszonej do Konkursu książki.
Książki ukażą się na rynku do dnia 15 grudnia 2015 r.